Bilinçli Bebek

Bilinçli Bebek – Aletha J. Solter

Bilinçli Bebek bence öncelikle isim olarak dikkat çekiyor. Bir bebek gerçekten ne kadar bilinçli olabilir? Aletha J. Solter’in bu kitabı doğal ebeveynlik yaklaşımını temel alıyor. Doğan Kitap’tan Ayşegül Cebenoyan’ın çevirisiyle çıkan Bilinçli Bebek 298 sayfadan oluşuyor.

Doğal ebeveynlik böyle kurallara, aman şöyle veya böyle yapmalıyım kalıplarına aldırmadan biraz içinizden geldiği gibi davranmanızı savunan bir yaklaşım. Aletha Solter’in bana ilginç gelen teorisi bebeklerin de tıpkı bizler gibi stres atmak için ağlamaya ihtiyaç duydukları. Solter’e göre çok hassas olan bebekler bazen sadece bu streslerini atmak için ağlama ihtiyacı duyarlar. Bu gibi durumlarda bebeği susturmaya çalışmak ya da dikkatini dağıtmak gibi yollara başvurmadan bütün dikkatinizi bebeğinize vererek onu kucaklayıp yanında olduğunuzu göstermek diyor Solter. Böylece bebeğiniz stresini atıp kötü deneyimlerin izlerinden de kurtulacak ve sonrasında çok daha rahat ve neşeli bir hale gelecek.

Bilinçli Bebek daha ziyade çeşitli durum ve sorunlarda çocuğunuza nasıl yaklaşmanız gerektiğiyle ilgili. Kendi yaklaşımlarımızın da altında çocukluğumuzda yaşadığımız ve ağlayıp aşamadığımız sorunlarımız tarafından belirlendiğini söylüyor aynı zamanda. Bu nedenle her bir bölümün sonunda kendi çocukluğumuza yolculuk yapmamız, bebeğimize karşı duygularımızı ifade etmemiz ve kişisel gelişim için dikkate alıp uygulamamız gereken şeylerin olduğu bir alıştırmalar bölümü bulunuyor.

Yenidoğan ihtiyaçlarından ağlamaya, beslenmeden uykuya, oyundan ceza ve ödül konusuna, tuvalet eğitiminden sınır koymaya gerçekten her konuda nasıl davranmanız gerektiğiyle ilgili bilgiler veriyor. Hali hazırda treni kaçırıp yanlış bir davranış kalıbı geliştirdiyseniz neler yapmanız gerektiği ve zor durumlarda kendi sabrınızı korumak için neler yapmanız gerektiğiyle ilgili fikirler de sunuyor.

Yardımcı fikirlerin esası ise gerektiğinde yardım istemekten ya da almaktan çekinmemeniz gerektiği; çünkü bebek bakımı 24 saatlik bir iş ve tek kişinin bunu hakkıyla yapması mümkün değil. Her şeyin annelere yüklenmemesi gerek.

Özellikle şu ağlayarak stres atıp kendini iyileştirme düşüncesi oldukça garip geldi bana. Bir bebeğin sadece stres atmak için ağlamak istediğini anlayabilmenin zorluğunun yanında ağlayan bir bebeği öylece kucağınızda tutup sakince onu dinlemek de inanılmaz zor. O an bebeğimin susması için her şeyi verebileceğimi düşündüğüm anları düşünüyorum da.

Orta yolu bulmak üzerine kurulu, her daim sakin kalmanızın gerektiği bir yaklaşım her ne kadar zor olsa da vaat ettikleri oldukça cazip. Esasen o kadar da düşünmediğim bir bakış açısı kazanmamı sağladı diyebilir. Kesinlikle tavsiye ederim, hatta muhtemelen ara ara geri dönüp tekrar tekrar elime alacağım bir kitap olacak Bilinçli Bebek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir