Yeni Annelere Mucize Çözümler

Yeni Annelere Mucize Çözümler – Tracy Hogg ve Melinda Blau

Yeni Annelere Mucize Çözümler kapağında da karşımıza çıktığı gibi Newyork Times’ın en çok satanlar listesinden bir kitap. Tracy Hogg bu bebek bakımı konularında ün yapmış insanlardan bir tanesi. Hatta kendisine bebeklere fısıldayan kadın diyorlarmış. Kendisi bunu bebekleri gözlemlemeyi öğrenmesine bağlıyor. Gün Yayıncılık’tan çıkan kitap 416 sayfa. Çevirisini Aslı Kalem Bakkal yapmış.

Yeni Annelere Mucize Çözümler’in sunduğu en iyi çözüm anneyi psikolojik olarak rahatlatması bence. Tracy Hogg’un her şeye öylesine ılımlı ve anlayışlı bir yaklaşımı var ki, seçiminiz ne olursa olsun bundan suçluluk duymak zorunda olmadığınızı düşünmenizi sağlıyor. “Tabii ki şöyle yaparsanız daha iyi olabilir; ama çeşitli nedenlerle böyle yapmayı tercih etmiş olabilirsiniz, önemli olan annenin psikolojisinin iyi olması. Zorunlu olarak istemediği bir şeyi tercih eden annenin bebeğine iyi davranması mümkün olmaz.” tarzı bir yaklaşıma sahip olması kendi psikolojik sağlınızın her şeyinden önünde olabileceğini, kesinlikle ama kesinlikle gözardı etmemeniz gerektiğini öne çıkarıyor.

Hemen hemen her konuda bilgi mevcut. Yenidoğanınız ve ilerleyen dönemlerde bebeğinizle yaşayacağınız olası hemen hemen bütün sorunlara çözüm sunuyor. Hatta taşıyıcı annelik, evlat edinme, tüp bebek, prematüre bebekler gibi konulara dahi değiniyor.

Hepsinden önemlisi ise Tracy Hogg Yeni Annelere Mucize Çözümler kitabında kendi geliştirip adına E.A.S.Y. tekniği dediği beslenme, aktivite, uyku ve sizin zamanınızı kapsayan aşağı yukarı 3 saatlik bir düzenden bahsediyor. Her bir aşamayı bir bölümde ayrıntılı şekilde anlatıyor.

Benim gördüğüm kadarıyla bazı bebekler böylesi bir rutini kendiliğinden oluşturuyor, bazıları ise kesinlikle karşı çıkıyor. Kendi rutini olanlarda dahi atak dönemleri gibi bazı zamanlarda rutin şaşabiliyor. O nedenle saat kısmına sıkı sıkıya bağlı kalmamak veya illa ki olacak diye zorlamamak kaydıyla değerlendirilebilir bir sistem.

Şahsi deneyimimde neyse ki bebeğimiz zaten ağırlıklı olarak kendince böyle bir rutine sahip. Bu anlamda gerçekten çok şanslıyız. O nedenle Yeni Annelere Mucize Çözümler kitabından esasen yararlandığım noktalar; ağlamanın ilk aylarda bebeğin tek iletişim kurma aracı olduğunun farkına vararak bebek ağladıkça sinir krizine girmeyip ne anlatmaya çalıştığını anlamaya çalışmak, bebeğin farklı durumlarda farklı şekilde ağladığına dikkat etme gerekliliği ile sağladığı psikolojik rahatlık. O rahatlık paha biçilemez bence. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir