Mouretsu Pirates

Mouretsu Pirates, diğer adıyla Minisuka (Mini Etek) Pirates oldukça uzak bir gelecekte uzay çağını yaşayan bir anime. Ortalama 24 dakikalık 26 bölümden oluşuyor. Yuichi Sasamoto’nun yazdığı romandan uyarlanarak 2012’de yayınlanıyor. Açılış ve kapanış müzikleri Momoiro Clover Z’ye ait.

Anime bu ya uzayda da korsanlar var, hem de sertifikalı. Kahramanımız Katou Marika kız lisesi öğrencisi. Okulun uzay yat kulübüne üye, annesiyle birlikte yaşıyor; ancak ona hep adıyla sesleniyor Ririkasan diye. Açıkçası önce ‘Ne yani annesi değil de, bir akrabası veya babasının tanıdığı/arkadaşı da ona mı emanet etti.’ diye düşündüm; ama sonradan öğreniyoruz ki kadın süper ötesi olduğundan ve Marika da kendini eksik hissettiğinden öyle söylüyormuş gibi gibi.

Marika bir gün öğreniyor ki; savaş döneminden kalma uzay korsanları hala var. Babası o korsan gemilerinden biri olan Bentenmaru’nun kaptanıymış ve ölmüş. Şimdi de kaptanlığı devralması isteniyor kendisinden. Bir anda hayatının yönü tamamen değişmek üzere olan Marika’ya annesi başta olmak üzere, aynı şekilde başka bir korsan gemisinin varisi Kurihara Chiaki, gemi personeli ve yat kulübünden arkadaşları yardım ediyor.

Sonuç olarak Marika kaptanlığı kabul ediyor etmesine ama başına gelmeyen de kalmıyor. Öncelikli olarak sertifikanın devam etmesi için gereken bürokratik işler, uzay gemisi kaptanlığı stajı ve sonrasında sertifikanın devam etmesi için yapılan işler, part-time çalıştığı kafe, yat kulübü ve okul dersleri derken hiçbir şeye yetişemez hale geliyor. Ama önünde Ririkasan var, hepsine yetişmeli, hepsini birden yapmalı.

İçine girdikçe öğreniyor ki, uzay korsanları artık sadece sigorta şirketinin ayarladığı işleri yapıyor ve en çok gelen iş de yolcu gemilerine yalandan baskın düzenleyip bir nevi soygun gösteri düzenlemek. Gemi personeli ve hatta konuklar dahi aslında olaydan haberdar ve çok da eğleniyorlar.

Tamam uzay, korsanlar vs. bir hayli hareketli; ama oradaki olağanın dışında da bir şeyler olmalı değil mi ama? O nedenle maceralar birbirini izliyor. Başka bir galaksiden gelen bilinmeyen yeni bir gemi, korsan gemilerini hedef almaya başlayınca işlerin rengi değişiyor. Alarm veriliyor, Katou Marika bütün korsanları topluyor ve planlar yapılıyor. Sonuçta düşman gemileri yok ediliyor; ancak gemilerin kaptanının esasen istediği şey edindiği veriler ve onları alarak gidiyor. Kendi adlarına başarılı oluyorlar ve uzay korsanları yeni bir çağa adım atıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir